Jak správně provádět dechovou techniku Kapalabhati


Cvičení již proběhlo a má dostupný záznam pro přihlášené uživatele.
Jste členem klubu?

Kapalabhati, známá také jako ,,zářící lebka" (odvozeno od kapala, „lebka", a bhati, „lesk"), je jednou z pranájám (dechových cvičení) praktikovaných v józe. Tato technika energizuje celé tělo rázným okysličováním krevního řečiště. 

U přirozeného dechu je nádech aktivní, vyvolaný svalovou činností a nádech naopak pasivní. U techniky kapalabhati je to přesně naopak. Po rychlém aktivním výdechu skrze nos následuje pasivní vdech. Při výdechu je nutno se zaměřit na aktivní kontrakci bránice, čímž se intenzivněji působí na břišní svaly, a tím se pak stimulují orgány v dutině břišní. 

Začátek dechové techniky: 

  • Začněte několika dechy, kdy jenom pozorujete přirozený nádech a výdech. Plíce zahřejte a soustřeďte se na aktivaci pánevního dna (mula banda).
  • Naberte dech do poloviny kapacity plic, a pak opakovaně a energicky vydechujte. Nádech nechte přijít samovolně.
  • Po opakování pozorujte pocit v hlavě, stejně tak jako při každém dalším opakování. 

Benefity: 

Kapalabhati má mnoho prospěšných účinků pro tělo i mysl. Pomáhá očistit dýchací cesty a zlepšit jejich průchodnost. Podporuje detoxikaci těla tím, že vyplavuje toxiny a odpadní látky z plic a krevního oběhu. Tato technika také stimuluje trávicí systém a pomáhá zlepšovat trávení a vstřebávání živin. Pravidelná praxe této techniky dechu může přispět k posílení břišních svalů a zlepšení stability jámy břišní. Na mentální úrovni kapalabhati vyvolává pocit jasnosti mysli, zároveň pomáhá zbavit se nečistot a bloků v těle, což vede k pocitu čistoty a svěžesti. Kapalabhati také povzbuzuje energetický proud v těle a harmonizuje životní sílu (prána). Pravidelná praxe této techniky dechu může také přinést uklidnění mysli a zlepšit koncentraci. 

Rizika:

Kapalabhati by neměli praktikovat ti, kdo trpí virovými infekcemi, těhotné ženy, lidé s hypertenzí nebo ti, kteří trpí poraněním krku (při rychlém výdechu dochází k tlaku). Pokud se vám točí hlava, tak na chvíli s pranájámou přestaňte a soustřeďte se na to, abyste více dýchali do břicha.

Nejčastější chyby:

Někteří začátečníci mají pocit, že musí ,,vyluzovat zvuk". Ten je však vydáván chřípím a nikoliv hrdlem. Spíše než na zvuk zaměřte pozornost na aktivní kontrakci bránice. 




Hodnocení cvičení

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Tradiční čínská medicína jako součást životního stylu

Zobrazit Článek

Tradiční čínská medicína jako součást životního stylu
5 min

Zvyšte svoji imunitu: Proč více spánku v zimě opravdu pomáhá!

Zobrazit Článek

Zvyšte svoji imunitu: Proč více spánku v zimě opravdu pomáhá!
5 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Vitální houby a jejich použití u rakovin

Zobrazit Článek

Vitální houby a jejich použití u rakovin
8 min