Jak dlouhodobý stres ovlivňuje naše tělo a zdraví? Hodně!


Na otázku „Jak dlouhodobý stres ovlivňuje naše tělo a zdraví?“ je jednoduchá odpověď. „Hodně“. Pojďme si tedy rozebrat, co dělá stres z pohledu tradiční čínské medicíny, přičemž vás trochu vystraším, abyste se už nestresovali.

Na úvod bych ráda uvedla, že určitá dávka stresu je pro organismus přínosná, protože nám v určitých situacích pomáhá rychle reagovat a aktivovat schopnosti, které nám pomohou přežít. Krátkodobý stres pro vyřešení nějaké situace je tedy naprosto v pořádku. Horší je to se stresem chronickým, který narušuje volný tok Qi v těle. A jistě víte, že pokud energie neproudí, dochází k blokádám, které likvidují rovnováhu v těle, přičemž v lepším případě bolí, zatímco v horším případě nás i znehybní nebo nám přivodí nějakou ošklivou chronickou nemoc, a současně vedou k ještě většímu stresu.

Stres z pohledu moderní medicíny

Jak jsem již uvedla, stresové hormony uvolňující se z nadledvinek, jako jsou kortizol, adrenalin a noradrenalin, nutně potřebujeme k zajištění adekvátních obranných reakcí našeho organismu. Díky nim se nám zrychlí srdeční frekvence a dech, aktivuje se naše vůle přežít a jsme připraveni téměř na vše. Nicméně protože v těle musí být rovnováha, což platí i pro hormony, při působení dlouhodobého stresu zmíněné hormony „kradou“ výživu například pohlavním hormonům a dochází k rozladění harmonie. A rozladění emocí. S tím jsou navíc spojeny i poruchy spánku, díky čemuž tělo nemůže optimálně regenerovat.

muz-ve-spechu

Co na to TCM?

Z pohledu tradiční čínské medicíny souvisí stres s Játry, jejichž funkcí je uchovávání krve a udržování plynulého proudění Qi v těle. Jestliže se dostáváme do stresu více, než je zdrávo, nebo pokud stresové stavy dokonce vůbec neopouštíme, nevyhnutelným důsledkem je stagnace jaterní Qi, následkem které dochází k narušení krevního oběhu a hromadění horka. Prvním signálem, při kterém bychom měli zpozornět a začít přehodnocovat svůj životní styl, je tupá bolest v pravém podžebří. Mezi další symptomy patří: poruchy spánku, bolesti hlavy, úzkostné stavy, vyčerpání, podrážděnost, akné, poruchy trávení, tloustnutí/hubnutí, vysoký krevní tlak, žaludeční vředy nebo snížení libida. Stres je obvykle doprovázen také silnými emocemi v podobě podráždění, vzteku, úzkosti, frustrace atd., které opět velmi silně souvisejí s Játry. Dlouhodobým stresem a vyčerpáváním si navíc postupně saháme do rezerv, respektive do zásobníku s ledvinovou esencí, čímž si tak trochu (a v některých případech hodně moc) postupným ukrajováním zkracujeme naši životní svíčku, která v určité fázi již nemá z čeho hořet.

Co s tím?

Asi vás zklamu, ale největší práci na odstranění stresu musíte provést sami. Bez vás to prostě nepůjde. Zkuste tedy ještě před tím, než zkolabujete, přehodnotit způsob, jakým žijete a hlavně pracujete. A hodně spěte, přičemž dodržujte spánkovou hygienu, abyste spali kvalitně. Nicméně, protože je v současné době trend vkládat zodpovědnost za vlastní zdraví do rukou lékařů či terapeutů, s uvolněním blokád v drahách vám efektivně pomůže akupunktura. Zkušený akupunkturista nejenže uvolní fyzické blokády, ale současně vám může napíchnout také něco na zkvalitnění spánku, na vypořádání se s nepříjemnými emocemi, na uvolnění zadržovaných emocí, na posílení životní energie (na to je mimochodem výborné moxování – například bodu Zu San Li) nebo na uklidnění (třeba bod Yin Tang).

 

levandule

Mimo to je dobré zaměřit se na dýchání, přičemž doporučuji například metody Wima Hofa nebo Rostislava Václavka. Rozhodně je fajn meditace, která nutně nemusí být v tradičním nehybném pojetí, ale může se jí klidně stát i procházka v lese, kdy vypustíme všechny myšlenky na možné i nemožné a prostě jen jsme (a dýcháme). Skvělými pomocníky jsou také kvalitní éterické oleje. Mezi ty tradiční patří určitě levandule, která přispívá ke snížení úzkosti a paniky, navozuje pocit vyrovnanosti a podporuje uvolnění a kvalitní spánek. Pro workoholiky bych rozhodně doporučila bergamot, který pomůže zvolit. Protože jeho vůně nemusí být po čichu každému, je dobré nakombinovat ho například s pomerančem nebo mandarinkou, které dodají svěžest a vzbuzují pozitivní emoce. Mandarinka a grep navíc pomáhají ve stavech vyčerpání znovu najít radost ze života. Při hledání nového životního směru vám pomohou růže či jasmín.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak efektivně podpořit zdraví celé rodiny?

Zobrazit Článek

Jak efektivně podpořit zdraví celé rodiny?
7 min

Nadčasový diář Cesta želvy 2025

Zobrazit Video

Nadčasový diář Cesta želvy 2025

Psychosomatika aneb Když nemoc začíná v hlavě

Zobrazit Článek

Psychosomatika aneb Když nemoc začíná v hlavě
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Polévka z červené řepy s jablky a koriandrem

Zobrazit Recept

Polévka z červené řepy s jablky a koriandrem
60 min

Nadčasový diář Cesta želvy 2025

Zobrazit Video

Nadčasový diář Cesta želvy 2025

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.