Jak užívat čínské bylinné směsi
Česky: ohňovec brázditý
Latinsky: Phellinus linteus
Chuť: studená
Povaha: lehce hořká
Tropismus: tlusté střevo, játra, žaludek
Ohňovec je vitální houba, užívaná již tisíce let. Součástí tradiční medicíny je především v oblasti Číny, Japonska a Korei, ale roste i v Africe a tropických oblastech Ameriky. Jde o chorošovitou dřevokaznou stopkovýtrusou houbu, jejíž jedlá, ale výrazně hořká plodnice, má obvykle hnědou až černou barvu. Hostitelem houby je nejčastěji moruše, ale může růst i na dubech a jiných listnatých stromech. V čínských herbářích je zmiňováno využití Ohňovce v případě nadměrného krvácení a menstruačních potíží, později jsou popisovány i účinky diuretické a schopnost posilovat vnitřní orgány. Ohňovec je jako vitální houba hojně užíván do dnešních dnů a jeho účinky jsou zkoumány nejen empirickou zkušeností, ale probíhá i množství klinických studií.
Posiluje i harmonizuje imunitní systém, má výrazné protivirové a protibakteriální působení, u chronických nemocí ho můžeme využít jako přírodní antibiotikum, stimuluje humorální a buněčnou imunitu.
Pomáhá u alergických reakcí organismu, dle výzkumů zabraňuje uvolňování histaminu v reakci na alergenní podněty a dokáže tlumit produkci Th2 cytokinů a podporovat produkci Th1 cytokinů, čímž harmonizuje imunitní nerovnováhu v případě alergických reakcí.
Má výrazné protizánětlivé účinky, užívá se především v případě chronických nebo autoimunitních zánětů. Je možné jej využít všude tam, kde je v organismu vlhké horko, které je, z pohledu čínské medicíny, příčinou zánětů.
Pomáhá při revmatoidní artritidě, která je provázena projevy horka. Revmatoidní artritida je z pohledu čínské medicíny (Bi Zheng). Problémy způsobuje vnější patogen, který napadá oslabený organismus, energie přestává proudit přirozeným způsobem, tvoří se blokády a tím otoky i bolesti. Ohňovec je vhodný v případě, že jde o teplé až horké, nateklé, červené klouby nebo projevy horkosti v těle spojené s revmatoidní artritidou. Ohňovec pomáhá snižovat zánět modulací imunitního systému, pročištěním vlhkého horka z organismu a rozhýbáním vzniklých blokád.
Používá se na podpůrnou léčbu nádorů, dokáže vyvolat apoptózu nádorvých buňek, je vhodný v případě metastáz, pomáhá především v případě nádorů prsu, plic, prostaty, melanomů, sarkomů i u nádorů v oblasti trávicího systému (jícnu, žaludku, jater, žlučníku, dvanáctníku, tlustého střeva i konečníku). Je vhodný jako podpůrná léčba u chemoterapie či radioterapie.
Pomáhá s kožními záněty. Tím, že odstraňuje z těla vlhkou horkost, je vhodný u ekzémů a dermatitid, které mokvají a jsou červené.
Díky svému tropismu k žaludku, játrům a tlustému střevu a současně schopnosti pročišťovat vlhké horko z organismu je vhodný u akutních infekčních průjmů, pokud jsou zapáchající, rychlé, žluté a se známkami horka, ale i u chronických, nespecifických zánětů střev, při ulcerózní kolitidě či při Crohnově nemoci.
Pokud je v trávicím traktu více horka, podporuje celkově trávicí proces a střevní peristaltik, pomáhá v případě nadýmání, nechutenství, je vhodný při zpomaleném metabolismu, u nevolností či průjmů. Svým ochlazujícím působením na žaludek pomáhá při pálení žáhy, refluxu, krvácení či zánětu dásní, paradentóze, vlčím hladu či zápachu z úst.
Pokud je příčinou neplodnosti zvýšená hladina cytokinů a NK buněk, může být vhodný i v tomto případě.
Podporuje cirkulaci krve a rozbíjí krevní stáze, tím působí proti bolesti.
Snižuje oxidační stres, ochraňuje a regeneruje játra, reguluje hladinu cukru v krvi, detoxikuje vnitřní orgány, pokud je v těle přítomno horko.
Podporuje množení kostních buněk osteoblastů.
Ohňovec obsahuje velké množství bioaktivních látek. Největší podíl v sušině mají jednoduché cukry, monosacharidy, ale hlavně cukry složené, polysacharidy včetně beta glukanů, které mají imunostimulační, antioxidační i protinádorové účinky. Další součástí Ohňovce jsou fenolové sloučeniny jako flavony, pyrony a furany, které mají také protizánětlivé, protinádorové a antibakteriální účinky. Terpeny v houbě obsažené mají opět výrazné protinádorové, antioxidační a protiinfekční účinky. Další součástí houby jsou steroidy i aminokyseliny. Nechybějí ani minerální látky jako měď, zinek, mangan, železo, sodík, hořčík, draslík a vápník, které jsou obsaženy ve stopovém množství a jejich obsah záleží na prostředí kde houba vyrůstá.
Kontraindikace a známé lékové interakce:
Ohňovec odstraňuje z těla vlhké horko.
Tím, že je chladné povahy, není vhodný v případě chladu v organismu.
Při dlouhodobém užívání může příliš zachladit slezinu a celý systém trávení.
Horkovodní extrakt s 30% polysacharidů
Tato forma je nejvhodnější v případě zdravotních potíž. Houby doporučujeme vždy 5 dní užívat a 2 dny udělat v užívání pauzu, zvláště pokud se řeší problémy související s imunitním systémem, či chronické potíže
Doporučené dávkování pro dospělého člověka cca 50-70 kg, extrakt s 30% polysacharidů:
Preventivní užívání
Lehčí zdravotní potíže
Vážnější zdravotní potíže
Tinktura s obsahem vitálních hub
Tinktury dávkujeme podle váhy obvykle dáváme tolik kapek, kolik člověk váží, tato denní dávka se rozdělí na polovinu, jedna polovina se užívá ráno a druhá polovina v poledne nebo večer.
Houby ve formě prášku (powder, biomasa)
Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka pro dospělého člověka je 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.
Sušené plodnice hub
Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka je 20-100 g na den. Plodnice je možné přidat do jídla nebo udělat odvar. Odvar připravíme tak, že vezmeme 100 g hub a vložíme je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte mírným varem. Některé houby jsou vhodné k jídlu i s odvarem jako například Agaricus či Hericium, některé jsou příliš dřevité jako například Reishi.