Agaricus


Český název: žampion mandlový, žampion brazilský

Název latinsky: Agaricus blazei Murill

Charakteristika působení z pohledu tradiční čínské medicíny:

Chuť: lehce pálivá, sladká

Povaha: teplá

Tropismus: žaludek, střeva, slezina

Tradiční použití z pohledu čínské medicíny:

  • nejsilněji ze všech hub posiluje obrannou Qi
  • transformuje hleny
  • zastavuje kašel
  • posiluje Qi celého organismu
  • zmírňuje křeče
  • vypuzuje červy

Agaricus blazei murrill, žampion mandlový je výborná houba nasládlé chuti, která voní po mandlích. Patří do čeledi pečárkovitých. Klobouček je hnědo-zlatý, šupinatý, v mládí vypouklý, postupně se narovnává a na okrajích se třepí, v průměru dorůstá do 2 až 12 centimetrů. Světlá nožka může být vysoká až 10 cm. Jako jedna z mála hub roste na slunci, proto se jí anglicky říká sluneční houba.

Dnes se Agaricus pěstuje po celém světě, ale pochází Jižní Ameriky z malé oblasti Sao Paula, kolem vesnice Piedade. Jeho původní využití bylo jako výborná potravina, ale současně byl od nepaměti velmi ceněn za své léčivé účinky.

V roce 1945 se Agaricus prvně objevil v herbářích. V roce 1960 začal houbu v laboratorně zkoumat japonec T.Furomoto, který ji představil veřejnosti a prokázal její mnohé zdraví prospěšné účinky. V roce 1967 byl zapsán do botanického systému a od 60. let 20. století jsou jeho účinky systematicky zkoumány a potvrzovány mnohými studiemi.

Účinky Agaricu:

Harmonizuje imunitní systém tím, že podporuje produkci interferonů a interleukinů.  Ovlivňuje imunitu vrozenou i získanou. Dokáže imunitní systém stimulovat, a tak pomáhá v boji proti infekčním onemocněním, nádorům i nežádoucím projevům očkování. Dokáže však imunitní systém i tlumit, což se využívá hlavně u autoimunitních onemocnění, chronických zánětů a alergií. Protože s imunitou pracuje nejvýrazněji ze všech vitálních hub, nedoporučuje se jej užívat déle nežli dva měsíce. Po dvou měsících užívání doporučujeme v užívání udělat pauzu.

Pomáhá u alergických a autoimunitních reakcí organismu, používá se u alergií, především na zvířata a potraviny a u autoimunitních problémů, zejména pokud se projevují na kůži. Pomáhá s kožními problémy, na ty se často kombinuje s houbičkou Coriolus a Reshi.

Používá se na podpůrnou léčbu nádorů, kde podporuje léčbu samotnou, navíc snižuje vedlejší účinky chemoterapie včetně ztráty vlasů, slabostí, emocionálních problémů, urychlení rekonvalescence po chemoterapii. Omezuje pohyblivost buněk a jejich schopnost vycestovat, to znamená, že snižuje metastazování. Nejčastěji je využíván, pokud dojde při chemoterapii k poklesu leukocytů. Někdy se doporučuje i u nádorů v oblasti pod pupkem.

U chronických produktivních kašlů si umí poradit s řídkými průhlednými hleny, zde je možné ho kombinovat s houbičkou Reishi.

Posiluje funkci střev a žaludku, a tím podporuje trávení a střevní peristaltiku. Užívá se u bolestí břicha, při křečích, trávicích problémech z nedostatku Qi sleziny, nevolností, napadení chladem apod. Tradičně se uvádí, že „vypuzuje červy“ což znamená, že pomáhá vypuzovat parazity převážně z oblasti střev, nebo čistí skrytý patogen například chronické potíže s boreliemi či chlamydiemi.

Pomáhá regulovat hladinu cukru. U diabetu II. typu se tkáně stávají citlivější na inzulin, cukr se lépe dostává do buněk a nezůstává v krevním oběhu. Pomáhá při anémii u diabetiků tak, že stimuluje funkci sleziny a ta vyrábí Qi a krev. Pomáhá u hypertenze, pomáhá snižovat vysoký́ krevní tlak.

Pomáhá u neuropatických bolestí, které vznikají narušením nervů z vysoké glykemie, často jde i o bolesti v klidu nebo při malém podnětu. V těchto případech je vhodné podávat Agaricus společně s houbičkou Hricium na podporu, regeneraci a posílení nervů a houbičkou Auricularia na rozproudění krve a tím lepší výživu tkání, ta se ale neužívá společně s léky na ředění krve.

Má silné protizánětlivé účinky. Regeneruje a ochraňuje játra. Uvolňuje křeče a zastavuje bolest. Společně s Reishi může být vhodný i na spasmy cév dolních končetin. Díky obsahu vitamínů řady B a ergosterolu podporuje zdravý růst kostí. Pomáhá u artrotických bolestí, zvláště tam, kde pomáhá teplo – je vhodné ho kombinovat s Hlívou a/nebo Shiitake.

Harmonizuje tělo v případě stresové zátěže tím, že mu dodá energii. Je vhodný v případě únavových stavů, snižuje oxidační stres, a tak může pomoci i s neurologickými potížemi, při oslabených mentálních schopnostech či při předčasném padání a šedivění vlasů.

Celkově podporuje vitalitu organismu a tím zvyšuje kvalitu života.

Účinné látky v Agaricu:

Agaricus obsahuje velké množství bioaktivních látek. Největší podíl v sušině mají jednoduché cukry, monosacharidy, ale hlavně cukry složené, polysacharidy včetně beta glukanů, které mají imunostimulační, antioxidační i protinádorové účinky. Glukany v Agaricu, mají základní kostru (1–6)-beta i (1–3)-beta, (1–4) D s dalším větvením. Právě složení polysacharidu a typ a umístění větvení z velké části určuje také jeho účinek. Další polysacharidy, které jsou v Agaricu, se řadí k hrubé vláknině, která slouží jako zdroj energie pro symbiotické střevní bakterie.

Další součástí Agaricu jsou aminokyseliny, stavební kameny bílkovin. Obsahuje esenciální aminokyseliny, které si tělo neumí samo vyrobit a získává je z potravy a obsahuje i neesenciální aminokyseliny, které si organismus vyrobit umí. Nejvyšší koncentraci na gram sušiny má arginin, dále glycin, kyselina glutamová, prolin, alanin, histidin, threonin. Bílkoviny jsou v Agaricu zastoupeny například enzymy, které štěpí hmotu tak, aby z ní houba mohla čerpat živiny, tj. laktázy, glukanázy a enzymy štěpící lignin.

V Agaricu je možné najít také mastné kyseliny. Větší podíl tvoří kyseliny nenasycené (zdravější), nasycených je méně. Nejvíce je kyseliny linolové (nenasacená), poté palmitové (nasycená). Dále obsahuje kyselinu pentadecelovou, stearovou, behenovou, olejovou. Agaricus obsahuje mnoho dalších sloučenin, která jsou velmi významné, například organické kyseliny. Nejvíce je kyseliny fumarové, dále octové, mléčné, jablečné, pyroglutamové, mravenčí, citronové, šťavelové. Tyto kyseliny dodávají houbě mimo jiné chuť a vůni.

Výrazný antioxidační, protimikrobiální a protinádorový účinek mají fenolové sloučeniny, například kyselina galová, kyselina syringová, pyrogalol. Silnými antioxidanty jsou flavonoidy, myricetin, krysin, katechin, hesperetin. Protinádorové, protimikrobiální účinky mají také terpenoidy, ty jsou v Agaricu zastoupeny například blazeispiroly A, B, C, E a F. Nacházejí se zde také vitamíny, především vitamín D2, vitamíny skupiny B (B1 thiamin, B2 riboflavin, B6 pyridoxin), biotin, kyselina listová, vitamín E. Nechybí ani minerály a stopové prvky, např. draslík, fosfor, hořčík, vápník, sodík, železo, zinek, měď, mangan.

Kontraindikace a známé lékové interakce Agaricu:

Agaricus nedoporučujeme užívat v kuse déle než 2 měsíce. Po dvou měsících užívání doporučujeme udělat 2 měsíce pauzu a nahradit ho jinou vitální houbou podle potřeby, protože Agaricus silně zmnožuje imunitní buňky – systém TH1 a může tak postupně unavovat imunitní systém.

Formy vhodné k užívání a jejich dávkování:

Horkovodní extrakt s 30% polysacharidů

Tato forma je nejvhodnější v případě zdravotních potíží. Houby doporučujeme vždy 5 dní užívat a 2 dny udělat v užívání pauzu, zvláště pokud se řeší problémy související s imunitním systémem, či chronické potíže.

Doporučené dávkování pro dospělého člověka cca 50-70 kg, extrakt s 30% polysacharidů:

Preventivní užívání

  • 1 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Lehčí zdravotní potíže

  • 2 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Vážnější zdravotní potíže

  • 3-5 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Tinktura s obsahem vitálních hub

Tinktury dávkujeme podle váhy obvykle dáváme tolik kapek, kolik člověk váží, tato denní dávka se rozdělí na polovinu, jedna polovina se užívá ráno a druhá polovina v poledne nebo večer.

Houby ve formě prášku (powder, biomasa)

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka pro dospělého člověka je 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.

Sušené plodnice hub

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka je 20-100 g na den. Plodnice je možné přidat do jídla nebo udělat odvar. Odvar připravíme tak, že vezmeme 100 g hub a vložíme je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte mírným varem. Některé houby jsou vhodné k jídlu i s odvarem jako například Agaricus či Hericium, některé jsou příliš dřevité jako například Reishi.




Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty

Zobrazit Článek

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty
6 min

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)
4 min

Mohlo by vás zajímat

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty

Zobrazit Článek

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty
6 min

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)
4 min

Potraviny, které ničí spánek: Čemu se vyhnout před spaním

Zobrazit Článek

Potraviny, které ničí spánek: Čemu se vyhnout před spaním
6 min