Březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem


 Toto je pravděpodobně jedna z nejznámějších českých pranostik „Březen, za kamna vlezem. Duben, ještě tam budem“. Co tato pranostika dělá na portálu o čínské medicíně? Ukazuje, že nám je tento filozofický koncept mnohem blíže, než se zdá. Péče o zdraví v jarních měsících, dle čínské medicíny, totiž přesně odpovídá této pranostice.

Jedna z rad v rámci čínské medicíny zní „Na jaře se pomalu svlékejte a na podzim pomalu oblékejte“. Říká nám tím, že je potřeba v jarních měsících zůstat co nejvíce v teple, protože naše Qi je ze zimy stále slabá a potřebuje čas, aby mohla jako semínko vyklíčit. Nás však většinou zláká první sluníčko a vytáhneme lehké krátké bundy, odhalíme krky a kotníky. Vítr, který je největší jarní škodlivinou a na jaře způsobuje veškerá respirační onemocnění, má pak velmi lehký průnik do těla. Na podzim jsme naopak vyhřátí z léta a již při deseti stupních oblékáme zimní bundu a kozačky. Přičemž na podzim je dobré nechat tělu trochu prostoru se ochladit, abychom mohli vyloučit zbytkovou letní horkost. Předejdeme pak takovým potížím jako angíny nebo kašle z horkosti. Je to třeba i ideální doba na otužování. Cca od konce července do konce září.

O větru

Březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem 2

V čínské medicíně se o větru říká, že je původcem sta nemocí. Patří do tzv. šesti rozvracečů a jaro je pro něj „sezonou“. Vítr je totiž energií dřeva, které jaru vládne. A právě proti větru je nutné se co nejvíce chránit, a to především oblast šíje a ramen. Této oblasti se říká TAI YANG a je to první místo, kterým vstupuje chladná a větrná škodlivina do těla. Většinou to i cítíme, že prvními příznaky respiračních onemocnění je tuhnutí šíje a takový pocit, jak kdyby nám tam „něco lezlo“. Tak to je ta škodlivina, a pokud se nám podaří ji během několika hodin vyloučit, onemocnění nepropukne, protože se nedostane hlouběji. Na toto se vyplatí mít v domácí lékárničce směs YIN QIAO JIE DU WAN.

Základním prvkem jarního šatníku by tedy měly být šály a roláky, které tuto TAI YANGOVOU oblast ochrání proti vniknutí větru.

Co dělat, když škodlivina již v těle je

Odpověď je celkem jednoduchá. Dostat ji ven. A čím dříve se do toho pustíme, tím rychleji se zotavíme. Pokud ji necháme být a nemoc tzv. přechodíme, může se nám zavrtat hodně hluboko a být příčinou onemocnění třeba za 20 let. To je pak téma tzv. skrytého patogenu.

Pro rady, jak ze sebe větrnou škodlivinu (nachlazení) dostat, nemusíme chodit do čínské medicíny, i u nás známe, že je potřeba se vypotit.

Představte si situaci, že se „nachladíte“ při čekání na zastávce, kdy jste nějakou dobu stáli ve studeném větru a nebyli adekvátně chráněni oblečením. Za pár hodin můžete cítit bolesti končetin, tuhnutí šíje, bolesti hlavy a pomalu nastupující rýmu. Mohou se objevit i bolesti břicha a později zimnice. V tu chvíli je škodlivina ještě na povrchu, a pokud co nejdříve ulehnete do postele a vypotíte se, dostanete ji ven. Pro spuštění pocení můžete použít třeba zázvor. Včetně slupky jej nakrájejte na plátky, povařte jej v 3 dcl vody a nechte 10 minut louhovat. Poté odvar po doušcích vypijte tak horký, jak jen to je možné. Lehněte si do postele a vypoťte se. Pokud se potit nezačnete, zkuste další zázvorový čaj.  Je však dobré počítat s tím, že po vypocení budete oslabení, protože s potem kromě škodliviny odchází i řádná Qi. Několik hodin byste tedy měli zůstat v klidu, v teple a suchu a nevyvíjet žádnou aktivitu. Celou tuto potní kúru je potřeba udělat co nejdříve, ideálně ještě před tím, než přijde horečka.

Zázvorový čaj z čerstvého kořene jako rychlý lék

Když už píši o zázvoru, nedá mi to, abych nepřipomněla, že je skvělým prostředkem pro rychlé vypocení a posílení oblasti středu. Nicméně jedním z jeho účinků je, že otevírá póry. Pokud si jej tedy dáte v kavárně a pak půjdete do větrného a chladného počasí, jste mnohem více otevření vstupu škodliviny do těla. Pamatujte, že každá bylina má svá specifika.

Jiný vhled do jarního období

Nad pranostikou „Březen, za kamna vlezem. Duben, ještě tam budem“ by se dalo i filozoficky přemýšlet hlouběji. Když zůstanete dostatečně dlouho na peci, tak dáte svému tělu, ale i duši prostor k růstu o dozrávání. Jaro je obdobím zrodu, kdy celý cyklus začíná znova, a my musíme po zimě nasbírat energii, abychom ten celý cyklus mohli využít v plném potenciálu. On ten hloupý Honza, který dlouho ležel na peci a pak dobyl svět, vlastně zas tak hloupý nebyl.



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti

Zobrazit Video

Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti

Zdravé těhotenství s TCM: Správná výživa a fyzická aktivita

Zobrazit Článek

Zdravé těhotenství s TCM: Správná výživa a fyzická aktivita
4 min

Jak odstranit blokády způsobující bolest a ztrátu pohyblivosti

Zobrazit Článek

Jak odstranit blokády způsobující bolest a ztrátu pohyblivosti
5 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Plíce pohledem čínské medicíny

Zobrazit Článek

Plíce pohledem čínské medicíny
4 min

Fermentované adzuki fazole se žampióny, batáty a brokolicí

Zobrazit Recept

Fermentované adzuki fazole se žampióny, batáty a brokolicí
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.