TCM: Diagnostika a léčba orgánů Kovu – Plíce, Tlusté střevo
Žák: „Kolik minut denně bych měl minimálně meditovat?“
Guruji: „To záleží.“
Žák: „Chtěl bych nějaké číslo, prosím.“
Guruji: „Dobře. Každý den tak kolem dvaceti minut.“
Žák: „A co když mám opravdu hodně práce, jsem ve stresu, unavený a musím brzy vstávat? Kolik stačí?“
Guruji: „Tak to pak alespoň hodinu.“
Pamatuji si, jak udiveně a zklamaně se žák zatvářil. Měl velmi náročnou práci, a právě jóga mu pomáhala zvládat stresové situace. Hledal proto v Indii odpověď na otázku, jak si na jógu udělat čas? Pokud také hledáte, můžete následující řádky využít jako inspiraci na své cestě za pravidelnějším jógovým rituálem.
Řekněte si, proč si na sebe chcete udělat více času. Připomeňte si svoje priority, a následně si je zapište. Vepsání do deníku nebo na papírek je důležité. Máte-li text na očích, budou se vám priority připomínat a vy zůstanete ve své vůli pevnější. Nicméně, abyste vydrželi, musí vás praxe hlavně bavit. Nebojte se vyzkoušet více stylů, lektorů a prostředí, jen tak zjistíte, co je to pravé, a zůstanete radostně odhodlaní.
Jógová podložka není nutností. Jedná se o vytvoření prostoru, kde se budete cítit dobře a kde budete chtít trávit svůj čas. Například jeden z nejzkušenějších lektorů jógy u nás, Daniel Štědronský, cvičí „na zemi nebo na hadru, co si přivezl z Indie“. Ať už máte moderní jógamatku nebo cvičíte na hadru, je důležité, že se cítíte harmonicky a s okolím souzníte. Rázem se posílí motivace vracet se na toto příjemné místo a spolu s ní i chuť do pravidelné jógové praxe.
Jste-li rodič, můžete buď čekat, než děti usnou nebo je do svého programu na podložce zapojit. Jistě, praxe nebude stejná, a možná bude ze začátku i trochu skličující, ale vynalézavý přístup dětí nám může poskytnout úplně jiný pohled na to, co už důvěrně znáte. Třeba si tak i vychováte jógového parťáka nebo parťačku na mnoho dalších let.
Rytmy v těle neovlivňuje jenom ten ženský cyklus, vliv na nás mají také střídající se roční období, fáze úplňku nebo denní doba. Je dobré orientovat se v těchto cyklech (a sami v sobě), abychom mohli správně rozložit síly a naplánovat si aktivity v jejich souladu. Lépe se pak dají odhadnout momenty, kdy vaše tělo bude chtít zvolnit, a kdy zase bujaře experimentovat. Bez výčitek svědomí pak můžete v praxi plánovaně zpomalit, například zahrnout jin jógu nebo dechová cvičení.
Meditace s partnerem, lekce jógy se sousedkou nebo sdílení v offline/online komunitě. To vše vás může sblížit a pomoci s udržením motivace. Člověk je tvor společenský, a i když vyloženě na podložce je vždy každý sám za sebe, komunikace společných témat posiluje zájem a prohlubuje zkušenost.
Sadhguru věří, že každý krok, každý okamžik může být jógou a využit tak k našemu rozvoji. Na tom, jaká činnost je nástrojem, nezáleží.
„Vše, co děláte, by mělo směřovat k posílení vaší vlastní přirozenosti. Dokonce i každodenní činnosti, jako jsou vaření nebo péče o děti, mohou být vnímány jako duchovní proces. Život by neměl být rozdělen na %, kdy se budeme věnovat józe, rodině nebo duchovnu. Part-time spiritualita nefunguje.“
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.